Dlaczego lepiej kupić nowe mieszkanie niż używane

Kategoria: Blog

Open Plan Living Area In Modern Apartment

Jeśli myślimy o kupnie nowego mieszkania, często zastanawiamy się, czy lepiej nabyć je z rynku wtórnego, czy zdecydować się na zakup lokalu od developera.

Pierwszorzędną rolę dla wielu osób ogrywa cena. Dominuje mit, że nowe mieszkanie musi być droższe niż używane. Tymczasem sytuacja wcale nie jest taka oczywista, ponieważ zdarzają się sytuację, kiedy to lokal kupowany na rynku pierwotnym ma niższą cenę, niż podobny do niego dostępny na rynku wtórnym. Według danych Narodowego Banku Polskiego w I kwartale 2016 roku, w miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, za metr mieszkania używanego trzeba było zapłacić nawet o kilkaset złotych drożej, niż za metr nowego lokalu. Należy również liczyć z wyższymi kosztami trsakcji, jeśli zdecydujemy się na rynek wtórny. Kupujący używane mieszkanie zobowiązani są do zapłaty podatku od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2% nabywanej nieruchomości.

Nabywając nowe mieszkanie w standardzie developerskim, musimy zainwestować dodatkowo w jego wykończenie. Jednak przy zakupie używanego lokalu, często zmuszeni jesteśmy przeprowadzić w nim generalny remont. Zaletą nowego budownictwa są za to z pewnością niższe koszty utrzymania. Zwłaszcza brak konieczności ponoszenia wysokich opłat na fundusz remontowy. Dodatkowo ze względu na zastosowanie we współczesnych budynkach lepszych materiałów, o wyższej izolacyjnośći ciepnej, niższe są również opłaty za ogrzewanie.

Nowe mieszkania są ponadto lepiej zaprojektowane. Często posiadają dodatkowe udogodnienia np. w postaci garderoby. Jednak o wiele ważniejsza wydaje się możliwość ich niemal dowolnej aranżacji. W realizacji naszych wizji w tym zakresie ogranicza nas jedynie wyobraźnia oraz zasobność portfela. Możemy jednak urządzić mieszkanie tak, aby jak najlepiej spełniało nasze potrzeby.

Warto również wspomnieć o kwestiach związanych z infrastrukturą osiedlową. Właściwie nie zdarzają się przypadki, aby nowe budownictwo pozbawione było garaży albo sprawnych wind. Tymczasem kwestia miejsc od parkowania, może być dojmującą sprawą dla mieszkańców starszych budynków, podobnie jak psujące się wiekowe windy. Standardem na nowych osiedlach są również estetyczne i wyjątkowo bezpieczne place zabaw dla dzieci.

Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Jest to również długoterminowa inwestycja. Dlatego wybór nowego mieszkania, które zachowa wysoki standard przez długi czas, może okazać się lepszą decyzją.