Odbiór nowego mieszkania od developera – poradnik

Kategoria: Blog

Coming home 4

Co to jest odbiór mieszkania

Po zakupie nowego mieszkania, zanim będziemy się mogli do niego wprowadzić, konieczne jest dopełnienie jeszcze kliku formalności. Jedną z nich jest odbiór mieszkania. Jest to oficjalne przejęcie lokalu przez kupującego, zakończone sporządzeniem protokołu zdawczo-odbiorczego. Podpisanie dokumentu jest równoznaczne ze stwierdzeniem, że mieszkanie zostało wykonane zgodnie z zawartą umową. Dlatego bardzo istotne jest dokładne sprawdzenie lokalu podczas odbioru. Poniżej prezentujemy kilka przydatnych i praktycznych porad, na co powinno się zwrócić szczególną uwagę, weryfikując poprawność wykonania wszystkich prac.

Odbiór mieszkania – krok po kroku

Odbiór lokalu powinien odbyć się w dzień. Jest to ważna kwestia, ponieważ nowe lokale często nie są jeszcze podłączone do prądu. Ponadto w świetle dziennym lepiej można dostrzec wszelkie niedoskonałości. Odbioru można dokonać samodzielnie lub zdecydować się na asystę inspektora nadzoru budowlanego. Jeśli zdecydujemy się na opcje numer dwa, wówczas możemy powierzyć specjaliście sprawdzenie zgodności standardu z zapisami umowy. Jeśli jednak postanowimy przeprowadzić odbiór samodzielnie, wówczas powinniśmy koniecznie zabrać ze sobą kilka narzędzi. Trzeba uzbroić się w metrową poziomicę, kilkumetrową miarkę oraz stalowy kątownik. Należy również zabrać ze sobą umowę oraz projekt mieszkania.

Nasze działania najlepiej rozpocząć od sprawdzenia, czy realna powierzchnia mieszkania zgadza się z tą zapisaną w umowie. Następnie powinniśmy sprawdzić kątownikiem czy kąty ścian są proste. Przy użyciu poziomicy możemy zaś zbadać czy pion ścian jest równy. Będzie ona nam również użyteczna przy weryfikacji poziomu wylewki. Podłogi powinny być bowiem równe i poziome. Koniecznie musimy też sprawdzić, czy okna i drzwi balkonowe otwierają się poprawnie. Powinny chodzić miękko i łagodnie, nie ocierając się o ościeżnice. Warto też przyjrzeć się także szybom, sprawdzając, czy nie są, aby zarysowane. Testując drzwi wejściowe oraz wewnętrzne należy nie tylko zbadać czy otwierają się swobodnie, ale również czy są szczelne. Można to zweryfikować, wkładając między nie a ościeżnice grubszy kawałek papieru. Jeśli po zamknięciu, łatwo uda się go nam wyciągnąć, znaczy to, że drzwi są nieszczelne. Następnym krokiem jest sprawdzenie stanu instalacji elektrycznej. Przy użyciu żarówki i oprawki, należy zbadać czy przepływ prądu we wszystkich kablach jest poprawny. Prąd w kontaktach można zaś sprawdzić, używając próbnika. Ostatnim etapem jest weryfikacja czy liczba i układ odpływów i dopływów wody jest zgodna z tymi naniesionymi na planie.

W przypadku wykrycia przez nas usterek developer musi uwzględnić je w protokole zdawczo-odbiorczym, wraz ze wskazaniem terminu ich usunięcia.