Co warto wziąć od uwagę projektując dom?

Kategoria: Blog

Architect team discussing on blueprints

Jest dziewięć ważnych aspektów, jakie powinieneś wziąć pod uwagę sporządzając projekt swojego domu:

  1. Wysokość pomieszczeń: Zastanów się, jaki planujesz sufit – podwieszany, czy napinany? A może myślisz nad zainstalowaniem klimatyzacji? Pamiętaj, że optymalna wysokość sufitu po obniżeniach, to nie mniej, niż 2,7 m wysokości.
  2. Wysokość ścianki kolankowej: Jeśli chcesz maksymalnie zagospodarować przestrzeń pod skosami ścian w domu i zadbać o to, by była w jak największym stopniu funkcjonalna, warto uplasować ją w minimalnym przedziale wysokości 90-120 cm.
  3. Stworzenie koncepcyjnego projektu funkcjonalnego: Jeszcze podczas rozpoczęcia budowy rozplanuj wraz z architektem zagospodarowanie przestrzeni sprawiając, że będzie ona w jak największym stopniu funkcjonalna, co pozwoli na ograniczenie zbędnych kosztów podczas budowy domu i zaoszczędzi Twój czas.
  4. Rozplanowane instalacji wodno-kanalizacyjnej: W przypadku, jeśli nie posiadasz jeszcze piwnicy, tuż przed wylaniem fundamentów obmyśl z architektem rozmieszczenie poszczególnych pionów sanitarnych.
  5. Wysokość oraz kształt okien: Pamiętaj, aby okna znajdowały się na wysokości nie mniejszej, niż 20 cm od sufitu (także tych podwieszanych). Pamiętaj, że kształt okien ma ogromy wpływ na wystrój wnętrz oraz nasłonecznienie danego pomieszczenia.
  6. Wysokość blatu kuchennego: W przypadku, jeśli zamierzasz połączyć blat kuchenny z parapetem, pamiętaj, że najbardziej optymalna wysokość wynosi 85 cm od podłogi.
  7. Projekt poszczególnych pomieszczeń: Pamiętaj również, by zrobić projekt poszczególnych pomieszczeń – zwłaszcza łazienki i kuchni. Przemyśl rozmieszczenie wszystkich rodzajów instalacji, jakie chcesz przeprowadzić przez te pomieszczenia i sporządź ich wstępny projekt.
  8. Opracowanie instalacji C.O.: Pamiętaj, że moment tuż przed położeniem podłóg i doprowadzeniem instalacji do grzejników jest ostatnią chwilą na ewentualne zmiany w ogrzewaniu C.O.
  9. Rodzaj podłóg w pomieszczeniach: Wykończenia podłóg występują w różnych grubościach, jeśli jednak chcesz uniknąć progów, wystarczy zróżnicować grubość wylewek.