Zakup nieruchomości w stanie deweloperskim cz. I

Kategoria: Blog

stan developerski

Zakup własnego mieszkania to jedna z najpoważniejszych życiowych decyzji. Dzięki coraz bardziej atrakcyjnym cenom mieszkań w stanie surowym, oferowanych przez deweloperów, wiele osób decyduje się na zakup nowego zamiast używanego lokalu. Nim zdecydujemy się na kupno mieszkania w stanie deweloperskim, należy dokładnie oszacować budżet, który w tym przypadku przeznaczymy nie tylko na kupno lokalu, ale również na jego wykończenie.

Wybieramy nowe mieszkanie

Kiedy dokładnie policzyliśmy nasz budżet, możemy zacząć rozglądać się za wymarzoną nieruchomością. Głównymi kryteriami są oczywiście cena, lokalizacja oraz powierzchnia. Krótki research przeprowadzony wśród internetowych ofert biur deweloperskich da nam listę interesujących nas inwestycji. Nim zdecydujemy się na którąś z nich, należy dowiedzieć się o nich kilku istotnych rzeczy. Warto sprawdzić jak wygląda infrastruktura i jakie inwestycje planowane są w okolicy w przyszłości (można to sprawdzić w planie zagospodarowania przestrzeni). Szczególną uwagę należy również poświęcić temu, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o deweloperze. Po wyborze odpowiedniego lokalu warto wybrać się do biura deweloperskiego i przyjrzeć się proponowanym warunkom.

Prospekt informacyjny inwestycji

Zgodnie z tzw. ustawą deweloperską, możemy poprosić o prospekt informacyjny inwestycji. Znajdziemy w nim informacje o ewentualnym ryzyku związanym z wybraną inwestycją. Ponadto przeczytamy również o doświadczeniu dewelopera oraz dowiemy się czy nie są przeciw niemu prowadzone postępowanie egzekucyjne. Dodatkowo dowiemy się także, kilku informacji dotyczących inwestycji. Między innymi jaki jest status prawny działki, na której powstaje budynek, czy w promieniu 1 km planowane są takie inwestycje jak oczyszczalnie ścieków, spalarnie, nowe drogi itp., a także jakie są plany zagospodarowania sąsiednich działek. Istotną dla nas informacją będzie również to, kto finansuje budowę i jak zabezpieczone są interesy nabywców.