Zakup nieruchomości w stanie deweloperskim cz. II

Kategoria: Blog

mieszkania

Pierwszymi krokami do zakupu mieszkania w stanie deweloperskim jest określenie budżetu oraz rekonesans rynku. Następnie, nim zdecydujemy się na podpisanie umowy, warto skorzystać z prawa do możliwości dostępu do prospektu informacyjnego inwestycji. Po wykonaniu tych kroków, przechodzimy do negocjacji i podpisania umowy.

Umowa przedwstępna

Nim przystąpimy do podpisania umowy, warto spróbować swoich sil w negocjacjach ceny. W tym wypadku nie ma reguły. Niektórzy sprzedawcy zaproponują pewne upusty, inni nawet nie będą chcieli prowadzić tego typu rozmów. Wiele zależy od sytuacji na rynku oraz popularności wybranej przez nas inwestycji. Czasem negocjacje nie zaowocują zmianą ceny, ale podniesieniem standardu wykończenia mieszkania. Po ustaleniu warunków finansowych przystępuje się do podpisania umowy deweloperskiej. Nim to się stanie otrzymujemy jej wzór wraz z prospektem informacyjnym. Dzięki temu będziemy mogli się z nią dokładnie zapoznać lub skonsultować ją jeszcze z prawnikiem. Najważniejszą częścią umowy jest zapis, mówiący o zobowiązaniu obydwu stron do zawarcia w określonym momencie w przyszłości, ostatecznej umowy, przenoszącej własność lokalu na klienta. Ponadto znajdują się tam m.in. informacje dotyczące terminów wpłaty zadatku, zapłaty kolejnych transz, przekazania lokali, terminach i warunkach odbioru lokalu.

Odbiór i podpisanie umowy ostatecznej

Zakończenie budowy oznacza możliwość odbioru nowego mieszkania. Idąc na spotkanie z deweloperem, warto postarać się o fachową pomoc. Jeżeli mamy już zamówioną ekipę wykończeniową, można o to poprosić jednego z budowlańców. W lokalu powinniśmy sprawdzić, czy standard wykończenia odpowiada założeniom zawartym w umowie, czy nie ma wad w wykonaniu podłóg, ścian, instalacji, montażu drzwi i okien. Podpisując dokument odbioru, oświadczamy,  że akceptujemy jego stan. Natomiast podpisanie umowy ostatecznej, może odbyć się dopiero wówczas, kiedy budynek będzie gotowy i oddany do użytkowania. Podpisanie ostatecznej umowy kupna odbywa się w obecności notariusza. Jeśli zaciągamy kredyt na kupno mieszkania, po zakończeniu transakcji powinniśmy złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej i wpisanie hipoteki na rzecz banku.