Zakup domu jednorodzinnego. O czym pamiętać przed dokonaniem transakcji?

Kategoria: Blog

Haus Kubus mit Holzelementen

Planujesz nabycie domu jednorodzinnego? Uważaj, aby zakupowy entuzjazm nie przysłonił Ci względów praktycznych. Przeszukując developerskie oferty sprzedaży domów jednorodzinnych, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Jakość gruntu

Wymarzony dom powinien opierać się na solidnych podstawach – w sensie absolutnie dosłownym. Typ gruntu, na którym usytuowana jest nieruchomość, decyduje o jakości całej inwestycji. Budynek nie może być wznoszony na obszarze zalewowym. W celu ustalenia jakości gruntu, developer wykonuje wszelkie niezbędne analizy i prace melioracyjne.

Uzbrojenie terenu

Przyjaznym warunkom naturalnym musi towarzyszyć właściwe uzbrojenie terenu, czyli zaopatrzenie w media, wodę i prąd. Szczególnie odczuwalny jest brak kanalizacji. Oczywiście da się zastąpić ją szambem, ale takie rozwiązanie należy do kosztownych, a dodatkowo wpływa na zanieczyszczenie wód gruntowych.

Materiały budowlane

Jakość budulca przekłada się na jakość zabudowy – jej wytrzymałość i walory użytkowe. Nasz dom powinien spełniać najwyższe standardy konstrukcyjne. Warto zwrócić uwagę na zastosowane materiały ocieplające, tynki oraz powłoki, osłaniające elewację przed zawilgoceniem i zaciekami z deszczu.

Technologia ogrzewania

Technologie ogrzewania wpływają w odczuwalny sposób na komfort pomieszczeń domowych. Najlepiej jeśli developer wyposaża nasz dom w urządzenia cieplne nowego typu – np. piec kondensacyjny. Do ciekawych pomysłów należą też ogrzewanie podłogowe, panele solarne i ekologiczne kolektory. Tradycjonaliści mogą postawić na komin, jednak decyzję o jego budowie trzeba podjąć zawczasu, aby uzyskać niezbędne zezwolenia.

Inne detale

Wymienione wyżej elementy stanowią jedynie wybór. Na dobry dom jednorodzinny składa się też wiele innych szczegółów, jak metraż, rozkład pomieszczeń, obecność podpiwniczenia czy jakość pokrycia dachowego. Nie bez znaczenia jest orientacja domu i okolica, w jakiej się on znajduje. Większość z tych informacji znajdziemy w ofercie sprzedaży. W razie potrzeby, możemy dopytać o szczegóły developera.