Wymarzone ,,cztery kąty”. Między domem a mieszkaniem. Cz. 2

Kategoria: Blog

Dream house side

O zaletach i wadach domów oraz mieszkań pisaliśmy szerzej w naszym poprzednim wpisie. Wniosek był dość oczywisty – w większości przypadków o wyborze ,,czterech kątów” decydują nasze osobiste preferencje. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie spełnić marzenia, zamieszkując miejsce które nam odpowiada. Kryterium ograniczającym w tej kwestii są – jak to zwykle w życiu bywa – finanse.

Koszty zakupu nieruchomości

Nie da się ukryć, że jeden z głównych czynników decydujących o miejscu zamieszkania stanowią pieniądze. Wybór między blokiem mieszkalnym a domem nie jest tak jednoznaczny, jak mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Poza samym ,,opakowaniem”, niebagatelną rolę odgrywa lokalizacja. Bywają sytuacje, w których dogodnie usytuowane mieszkanie (np. w centrum dużej metropolii) okazuje się droższe od domu na przedmieściach. Oczywiście lepsza lokalizacja to – przynajmniej w teorii – większe możliwości i komfort życiowy, wynikły z dostępności do istotnych obiektów, instytucji czy miejsc pracy. Sam ten fakt przekłada się na wzrost atrakcyjności, a co za tym idzie na wyższą wartość lokum. Trzeba o tym pamiętać, przeglądając developerskie oferty sprzedaży mieszkań.

Koszty utrzymania

Kolejną sprawę stanowią koszty utrzymania. W przypadku mieszkań są to opłaty na rzecz spółdzielni lub wspólnoty oraz rachunki za prąd/wodę/ogrzewanie/gaz/internet itd. Ich wysokość zależy m.in. od metrażu lokalu, a także od standardu budynku (w tym jego wiekowości). W domach również płacimy za korzystanie z wody i prądu, a dodatkowy wydatek stanowi odprowadzanie ścieków. Nie można też zapomnieć o uiszczeniu podatku od nieruchomości oraz opcjonalnym ubezpieczeniu. Generalnie, opłaty za dom trudniej wyliczyć – zależą od sezonu i sytuacji losowych. Przy naprawach i renowacjach nie możemy też skorzystać ze wsparcia funduszu lokatorskiego. Jesteśmy zmuszeni załatwiać większość spraw na własną rękę, co zapewnia nam niezależność, ale też zmusza do wzmożonej odpowiedzialności.