Wymarzone ,,cztery kąty”. Między domem a mieszkaniem. Cz. 1

Kategoria: Blog

Luxurious villa with pool

Wybór między domem a mieszkaniem bazuje głównie na naszych osobistych preferencjach i przyzwyczajeniach. Osoby ceniące wielkomiejskie życie z pewnością poczują się komfortowo na osiedlu złożonym z bloków mieszkalnych. Tym, którzy wolą spokojniejszy, podmiejski klimat własnego gospodarstwa i ogrodu, atrakcyjną okaże się natomiast oferta domów jednorodzinnych. W tym wpisie skupimy się na blaskach i cieniach obu rozwiązań, opierając się na praktycznych przesłankach.

Wybór domu – zalety i wady

Posiadanie domu to z pewnością spory luksus, ale też wielka odpowiedzialność, wynikła z nieustannej konieczności dbania o gospodarstwo. Właściciel domu na każdym kroku styka się z szeregiem wyzwań – począwszy od tych najbardziej prozaicznych, jak koszenie czy odśnieżanie posesji, aż po poważniejsze naprawy wewnątrz budynku. Ogarnięcie obszaru złożonego z ponad 100 m2 wymaga nie lada cierpliwości i poświęcenia, na które nie wszystkich stać. Jeśli nie mamy w sobie żyłki dobrego gospodarza, a nasz codzienny czas jest ograniczony przez zobowiązania zawodowe, powinniśmy zastanowić się, czy dom jest tym czego potrzebujemy.

Wybór mieszkania – zalety i wady

Jak wygląda sytuacja w budynku mieszkalnym? Nowe mieszkanie – podobnie jak dom – daje sporą niezależność, a jednocześnie jest prostsze w codziennym gospodarowaniu. W zależności od powiązań formalno-prawnych, z części podstawowych obowiązków odciąża nas spółdzielnia bądź wspólnota mieszkaniowa. Naturalną wadą zamieszkiwania w bloku jest konieczność dostosowania się do otoczenia – przede wszystkim do sąsiadów, a co za tym idzie do towarzyszących im hałasów, odgłosu imprez, głośnych zwierząt czy płaczu małych dzieci. Osoby nieprzyzwyczajone do takich niedogodności mogą początkowo czuć się nieswojo. Z czasem jednak dyskomfort mija, a mieszkanie w bloku okazuje się całkiem dogodne. To świetnie rozwiązanie zwłaszcza dla mniejszych rodzin czy singli lubiących dynamiczny, wielkomiejski styl życia.

Werdykt?

Jak wspomnieliśmy, o wyższości jednego rozwiązania na drugim nie sposób przesądzić. Wszystko bowiem rozbija się o nasze gusta, a także o życiowe doświadczenia. Poza wspomnianymi wyżej argumentami, dochodzi jeszcze jeden – być może najważniejszy. Chodzi o finanse, rozumiane jako koszty nabycia i utrzymania nieruchomości. Kwestii tej poświęcimy nasz następny wpis. Już teraz zapraszamy do lektury!