Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu? Cz. 2

Kategoria: Blog

construction

Najbardziej optymalny projekt domu

Dokonanie wyboru projektu budynku mieszkalnego jest kluczowym elementem dla pozostałych losów całej inwestycji. Istnieje możliwość zakupienia projektu zabudowy na indywidualne zamówienie klienta. Pomimo, że taki wybór jest droższym i bardziej czasochłonnym rozwiązaniem, jest ściśle dostosowany do konkretnych oczekiwań inwestora. Znacznie taniej wychodzi zakupienie gotowego projektu, który często można dostać od razu od ręki.

Przed wyborem projektu budynku mieszkalnego, najlepiej dokładnie przemyśleć, określić oraz spisać nasze oczekiwania, jakie mamy odnośnie parametrów budynku – wielkości poszczególnych pomieszczeń, ich rozmieszczenia, itp. To znaczne zawęża pole poszukiwań ułatwiając nam dokonanie właściwego wyboru. Wybierając gotowy projekt domu, należy kierować się wielkością i modelem rodziny, ich stylem życia, możliwościami finansowymi dotyczącymi inwestycji oraz wytycznymi o miejscowym planie zagospodarowania budynku mieszkalnego. Należy również mieć na uwadze, że im prostszy kształt będzie posiadała bryła domu, tym tańsze będą koszty jego budowy. Pozwoli to również na uniknięcie wielu błędów budowlanych oraz instalacyjnych, a także powstawania mostków cieplnych prowadzących do strat energii.

W przypadku adaptacji gotowych projektów domów do wyznaczonej na budowę działki można wprowadzić na tym etapie zmiany. Jednak nie warto jest z nimi przesadzać, gdyż bardzo skomplikowane modyfikacje w znaczącym stopniu podnoszą koszty adaptacji budynku.