Najczęściej popełniane błędy podczas budowy domu cz. 1

Kategoria: Blog

dom jednorodzinny podczas budowy

Często zdarza się, że inwestor stawia dom jedynie raz w życiu. O ile ciężko uniknąć całkowicie błędów w budowie, o tyle niektóre z nich odbijają się wysokim kosztem na jego finansach – jeśli nie od razu, to potem, kiedy wymagany jest większy remont lub przebudowa fragmentu domu. W celu ich uniknięcia, podajemy Państwu najpoważniejsze i najczęściej popełniane błędy.

Zakup projektu bez analizy zagospodarowania przestrzennego może okazać się bezużyteczny w przypadku braku możliwości realizacji go na danym terenie. W takiej sytuacji pozostaje wykonanie zmian projektowych bądź zakup zupełnie nowej dokumentacji.

Brak zgłoszenia rozpoczęcia zamiaru prac budowlanych może generować dodatkowe wydatki wynikające z poniesienia wynikających z tego konsekwencji prawnych. Dotyczy to wszystkich inwestycji opartych o pozwolenie budowlane.

Zatrudnienie niedoświadczonego kierownika budowy nieposiadającego odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia może skutkować nieprawidłowym sposobem zarządzania i organizacji na placu budowy, co w efekcie skutkuje generowaniem dodatkowych kosztów na każdym etapie budowy. Należy pamiętać, że to kierownik pozostaje w stałym kontakcie z inwestorem, dlatego poza wiedzą i doświadczeniem pożądaną cechą jest komunikatywność.

Zbyt głębokie wykopy inwestor najczęściej stara się skorygować uzupełnianiem wybranym wcześniej podłożem, zapominając, że ten etap powinien być wykonywany bardzo precyzyjnie ze względu na to, że podłoże uzupełniające nie posiada tak dużej ścisłości, a to skutkuje nierównomiernym osadzeniem nowego domu

Postawienie fundamentów na humusie może skutkować uszkodzeniem instalacji przeciwwilgociowej poprzez znajdujące się w nim grzyby. 30cm warstwy wierzchniej stanowi humus, na który składają się związki organiczne z czasem ulegające zanikowi powodując nierównomierne osadzenie budowli.

Łączenie prętów żebrowych zbyt małym zakładem przy wykonywaniu ław fundamentowych zmniejsza wytrzymałość konstruowanego zbrojenia. Minimalna długość zakładek nie powinna wynosić mniej, niż 45 cm.