Możliwości aranżacyjne mieszkania w stanie deweloperskim

Kategoria: Blog

aranżacja wnętrza

Ocena mieszkania w stanie deweloperskim pod kątem aranżacyjnym nie jest sprawą prostą. Czasem trudno przełożyć wielkość szaf czy ustawienie wszystkich sprzętów, widząc jedynie puste, białe ściany. Można jednak ocenić czy mieszkanie zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić klientowi maksymalną swobodę aranżacji. Istnieje kilka elementów przestrzeni, na które warto zwrócić uwagę, chcąc wśród pustych ścian, wyczarować swoje wymarzone wnętrze.

Ustawna przestrzeń

Jednym z najważniejszych elementów, na który powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze mieszkania jest jego ustawność. W potocznym rozumieniu oznacza to możliwości ustawienia w danym pomieszczeniu sprzętów i mebli. Oglądając mieszkanie, powinniśmy rozumieć to nieco szerzej, warto zwrócić uwagę na możliwości wydzielenia stref: dzienne i nocnej. Grupowanie pomieszczeń znacznie ułatwi aranżację, a później życie mieszkańcom. Kolejnym elementem jest sposób rozmieszczenia drzwi i okien. Powinny być one zaprojektowane tak, aby nie wpływać na ustawienie mebli. Musimy zatem sprawdzić, czy otwory okienne i drzwiowe są w odpowiedniej odległości od ścian, jeśli chcemy coś na nich ustawić. Warto również porozmawiać z deweloperem o parapetach, które mają zostać zamontowane w mieszkaniu. Jak każdy inny element, one również muszą pasować do wizji klienta.

Oświetlenie mieszkania

Bardzo istotną kwestią w naszym nowym mieszkaniu, powinno być jego odpowiednie oświetlenie, tak to naturalne, jak i to sztuczne. Jest ono ważnie nie tylko dlatego, że wpływa na nasze samopoczucie, ale również dlatego, że daje ono duże możliwości aranżacyjne. Na przykład zdecydowanie bardziej przyjemne dla mieszkańców jest wydzielenie salonu od strony zachodniej, dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pięknie oświetlonym pokojem dziennym, bez mocnego nagrzewania temperatury, jak to ma miejsce w przypadku okien południowych. Równie istotnie jest odpowiednie wydzielenie sypialni. Te z oknami od strony wschodniej sprawdzą się w przypadku osób lubiących wczesne pobudki, zachodnie z kolei będą odpowiednie dla osób preferujący wieczorny tryb życia. Nie należy zapominać o rozprowadzeniu sztucznego oświetlenia, tak by jak najlepiej spełniało swoją rolę.