Mieszkanie w stanie developerskim

Kategoria: Blog

New multi-family block with balconies and bright facade decorated with wood paneling.

Przeglądając ogłoszenia dotyczące sprzedaży nowych mieszkań, często możemy natknąć się na informacje, że dane lokum oferowane jest w stanie developerskim. Jednak, choć termin ten stosowany jest na szeroką skalę, może pozostawać dość niejasny. Dlatego spróbujemy na naszym blogu wyjaśnić, co należy rozumieć przez kategorię stan developerski.

Stan developerski – próba wyjaśnienia definicji

Na początek warto zaznaczyć, że nie ma żadnych regulacji prawnych, które obejmowałyby definicje – stan developerski. Z tego względu nie ma jednoznacznych kategorii określających, co można, a czego nie należy rozumieć przez ten termin. Dlatego też poszczególne oferty mogą się w tym zakresie, znacznie różnić. Jak rozumie to pojęcie sam developer, powinno figurować w załączniku do umowy sprzedaży. Musi tam zostać dokładnie opisane, co wchodzi w skład wykończenia mieszkania. Jednak pomimo rozbieżności, jakie mogą zachodzić pomiędzy ofertami poszczególnych developerów, postaramy się krótko opisać, co powinno wchodzić w minimum wyposażenia mieszkania w stanie developerskim

Co wchodzi w wyposażenie mieszkania w stanie developerskim

Stan Developerski to inne określenie na mieszkanie w stanie surowym. Oznacza to, że jest to wybudowane lokum, przygotowane do wykończenia, które to pozostaje w gestii zakupującego. Mieszkanie wyposażone jest we wszystkie media oraz podłączenia do instalacji. Najczęściej jednak poza gniazdkami elektrycznymi, nie będą zamontowane zakończenia innych instalacji. Dlatego większość mieszkań w stanie developerskim nie ma umywalek, wanny, ani muszli klozetowej. Lokale w stanie surowym często wyposaża się też w grzejniki, choć nie jest to zasadą. Każde mieszkanie w stanie developerskim musi posiadać za to: otynkowane, ocieplone i przygotowane do malowania ściany oraz sufity, posadzki wylane betonem, okna wraz z parapetami wewnętrznymi oraz drzwi zewnętrzne. Zależnie od oferty developera, opcjonalnie montuje się również drzwi wewnętrzne.

Wybór stanu developerskiego jest z pewnością tańszą opcją, która dodatkowo powala na samodzielne urządzenie mieszkania zgodnie z własnymi preferencjami.