Mieszkania w stanie developrskim i w stanie pod klucz – Porównanie

Kategoria: Blog

interior view of a  modern kitchen

Każdy, kto zdecyduje się na kupno nowego mieszkania, stanie przed wyborem. Czy lepiej nabyć mieszkanie w stanie developerskim, czy może lepszą opcją jest zakup mieszkania pod klucz? Spróbujmy naświetlić główne różnice pomiędzy tymi dwiema opcjami, wyliczając zalet i wady obu.

Stan Developerski

Mieszkanie w stanie developerskim to inaczej mieszkanie w stanie surowym. Jest to więc wybudowany lokal, który przygotowany jest do samodzielnego wykończenia.

Zalety

Niewątpliwą zaletą zakupu mieszkania w stanie developerskim jest niższa cena. Dodatkowym atutem lokalu w stanie surowym jest możliwość, przeprowadzenie w nim nawet znaczących modyfikacji. Jeśli planujemy na przykład inny układ łazienki niż ten przewidziany projektem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić położenie instalacji. Ponadto stan developerski otwiera duże pole do popisu dla naszej wyobraźni w kwestii wykończenia mieszkania. Dostajemy szansę aranżacji w taki sposób, aby efekt końcowy w pełni odpowiadał naszym gustom. Możemy dowolnie dobierać rodzaje i układy podłogi. Zdecydować samodzielnie czy preferujemy raczej pomalować ściany, czy pokryć je tapetą. Ponadto dostajemy szansę kontrolowania całego procesu, dzięki czemu możemy na bieżąco wprowadzać niezbędne poprawki. W ten sposób możemy zagwarantować sobie wysoką jakość wykończenia.

Wady

Część zalet stanu developerskiego, może stanowić także jego wady. Na prace wykończeniowe trzeba bowiem poświęcić dużo czasu. Najpierw na wybór i zakup odpowiednich materiałów, a następnie na samą realizację. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na samodzielnie wykańczanie mieszkania, czy też zatrudnimy do tego celu ekipę fachowców. W pierwszym przypadku może to okazać się nawet bardziej czasochłonne, szczególnie jeśli postanowimy wszystkie prace wykonać samemu. Znowu wybór opcji numer dwa pociąga za sobą konieczność stałego nadzorowania prac robotników, tak aby solidnie i dokładnie zrealizowali nasz projekt. Pojawia się tu dodatkowy problem, jakim może się okazać brak pomysłu na aranżacje mieszkania. Wyjściem jest zatrudnienie architekta lub dekoratora. Jednak pociąga to za sobą dodatkowe koszta. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o jednej podstawowej i dość oczywistej wadzie mieszkania w stanie surowym, jakim jest brak możliwość natychmiastowego zamieszkania.

Stan pod klucz

Mieszkanie pod klucz, to termin określający lokal, w którym przeprowadzono wszelkie prace wykończeniowe. Oznacza to, że jest ono w pełni przystosowane do zamieszkania.

Zalety

Najważniejszą zaletą nowego mieszkania wykończonego pod klucz, jest fakt, że właściwie w momencie odebrania kluczy od developera, możemy niemal natychmiast w nim zamieszkać. Jedyne co musimy zrobić, to tylko zwieźć do niego swoje rzeczy i je umeblować. Wybór gotowego lokalu pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu, który trzeba byłoby poświęcić na wybór materiałów i przeprowadzenie prac. Dodatkowo wybierając opcje gotowego lokalu, mamy gwarancje wysokiej jakości realizacji wykończenia.

Wady

Podstawową wadą mieszkania pod klucz, jest niewątpliwie jego cena. Za wykończony lokal będziemy musieli zapłacić więcej niż za ten w stanie surowy. Ponadto jesteśmy ograniczeni w zakresie możliwości aranżacji nowego mieszkania. Developerzy przygotowują najczęściej jedynie parę gotowych opcji, z których klient może wybrać tę najbardziej odpowiadającą jego preferencjom finansowym. Jednak propozycję te nie zawsze muszą w pełni odpowiadać gustom klientów. Dostają oni najczęściej jedynie możliwość wprowadzania drobnych modyfikacji do gotowych szablonów.