Kupno mieszkania, czy wynajem? Na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Kategoria: Blog

Habitat de luxe

Szukając przytulnego mieszkania możemy przyjąć jedną z dwóch strategii – zakup na własność lub wynajem. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady.

Wynajem mieszkania

Z wynajmem mieszkania wiąże się szereg ułatwień natury formalnej i finansowej. Wszelkie wydatki ograniczają się do regularnego opłacania czynszu właścicielowi lokum. To na jego barkach spoczywa reszta zobowiązań, takich jak wyposażenie wnętrz, remonty czy reprezentowanie nas przed wspólnotą mieszkaniową.

Układ wymarzony? Nie do końca. Przede wszystkim wynajmowane mieszkanie nie należy do nas, co może stanowić przeszkodę. Jak wskazują badania socjologiczne, kryterium ,,posiadania” jest dla Polaków niezwykle istotne – wzmaga poczucie bezpieczeństwa, komfortu i niezależności. Świadczy też o lepszej kondycji życiowej. To ogromny kapitał, którego nie sposób przecenić.

Oczywiście wynajem mieszkania nie musi zamykać drogi do kupna. Ciekawym rozwiązaniem są oferty developerskie – tzw. wynajem z możliwością wykupu. Osoba wynajmująca mieszkanie, dzięki niewielkiemu wkładowi własnemu i kaucji, uzyskuje możliwość nabycia lokum w późniejszym, dogodnym dla siebie momencie. Dodatkową zachętę stanowi cena nabycia mieszkania, która nie zmienia się wraz z czasem.

Zakup mieszkania

Zakup nowego mieszkania to marzenie wielu osób. Granicę nie do przeskoczenia stanowią jednak finanse. Kwota kilkuset tysięcy złotych potrafi skutecznie zniechęcić wszystkich, niedysponujących dostatecznym nakładem pieniężnym. Jak się okazuje, zupełnie niesłusznie. Zawsze istnieją możliwości zakupu kredytowanego.

Znaczące udogodnienie stanowi rządowy program ,,Mieszkanie dla Młodych”. W ramach MDM, osoby do 35. roku życia mogą liczyć na wsparcie finansowe wynoszące nawet 15% kwoty wkładu własnego. Inicjatywa cieszy się ogromną popularnością, a większość puli dofinansowania na 2017 rok została wyczerpana już w połowie stycznia. ,,Spóźnialscy” nie muszą jednak rozpaczać – mogą skorzystać ze środków przeznaczonych na rok następny.

Posiadanie własnego lokum to oczywisty przywilej, ale też ogromna odpowiedzialność wynikająca z szeregu formalności, konieczności dbania o mieszkanie i regularnej opłaty rachunków. Często musimy też dopłacać za wykończenie wnętrz. Odniesione korzyści przysłaniają jednak wydatki. Większość osób, które zdecydowały się na zakup nowego mieszkania, nie żałuje podjętej decyzji i chwali sobie  zyskaną, nową jakość życia.